fbpx

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące lamp bakteriobójczych UV-C

UVC odnosi się do światła ultrafioletowego o długości fali między 200 – 280 nanometrów (nm) – najpopularniejsza to 253,7nm.  Światło o długości fali UV-C można wykorzystać do dezynfekcji wody, sterylizacji powierzchni, niszczenia szkodliwych mikroorganizmów w produktach spożywczych i powietrzu.

Lampy UVC (lampy bakteriobójcze) to bardzo uniwersalne rozwiązanie dezynfekowania powierzchni, które może być wykorzystane praktycznie w każdym miejscu.

Naszymi głównymi odbiorcami to: Hale produkcyjne, szpitale, szkoły, supermarkety, biura, budynki użyteczności publicznej, restauracje (+kuchnia, magazyny), logistyka i magazyny, stacje paliw, sklepy spożywcze i wiele innych.

Światło UV ma trzy kategorie długości fal: UV-A, UV-B i UV-C. Światło UV-C to światło ultrafioletowe o krótkiej długości fali, które rozbija DNA drobnoustrojów, uniemożliwiając im funkcjonowanie lub rozmnażanie. Innymi słowy, światło UV-C działa bakteriobójczo (światło UV-A i UV-B nie). UV-C może również zneutralizować „superbakterie”, które rozwinęły odporność na antybiotyki. Ich ciągła ekspozycja na światło powoduje nieprzerwaną degradację, taką jak słońce, tylko znacznie szybciej.

Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania służą do bezpośredniego naświetlania i dezynfekcji powierzchni (pomieszczenia). Podczas tego procesu (15 minut) zalecane jest opuszczenie pomieszczenia. Lampy przepływowe służą do oczyszczania powietrza z bakterii, wirusów itp.. Proces ten odbywa się w trybie ciągłym podczas którego dozwolona jest obecność osób w biurze.

Tak! Lampy i oczyszczacze UVC są instalowane z powodzeniem we wszystkich typach budynków, w tym: w domach, w szpitalach, w biurach, w budynkach użyteczności publicznej, zakładach przygotowywania żywności, przedsiębiorstwach elektrycznych, firmach produkcyjnych itp. Nas klienci stale zgłaszają nam poprawę jakości powietrza i zmniejszenie chorób układu oddechowego.

W przypadku lamp bakteriobójczych, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zmienił swoją wcześniejszą interpretację ustawowej definicji wyrobu medycznego. W wyniku tej zmiany wydano decyzję administracyjną uznającą, że lampy bakteriobójcze nie są wyrobami medycznymi. Urząd w swojej decyzji nie kwestionuje skuteczności i potrzeby stosowania lamp bakteriobójczych w służbie zdrowia, natomiast zmienia formalne podejście do tych wyrobów i ich producentów.

Wszystkie nasze lampy bakteriobójcze są polskiej produkcji, produkowane w Polsce. Źródła światła zastosowane w wszystkich naszych lampach UV-C są firmy Philips.

Tak! Wszystkie modele lamp bakteriobójczych, które posiadamy w ofercie posiadają deklarację zgodności CE na oprawę lampy oraz źródła światła UV-C.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące lamp bakteriobójczych UV-C