fbpx

Czy światło UV-C może zabić koronawirusa Covid-19?

Koronawirus

Światło UV-C w lampach bakteriobójczych jest od dawna stosowane do sterylizacji obiektów i pomieszczeń, więc warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy światło UV-C może zabić koronawirusa?

Aktualnie w Polsce i na całym świecie wszystkie kraje próbują powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, powszechnie znany jako koronawirus. Podejmowane są bardzo surowe środki ostrożności, aby powstrzymać się przed zarażeniem chorobą, w tym poddając się kwarantannie, dezynfekując często dotykane powierzchnie i nosząc maseczki. W ślad za tym coraz częściej brakuje środków do dezynfekcji rąk, środków dezynfekujących, itp. Środki dezynfekujące wytwarzane przez człowieka są ograniczone, w związku z tym coraz częściej zwracamy się do naturalnych środków dezynfekujących: światła ultrafioletowego.
koronawirus-covid19

Trzy zakresy promieniowania UV

Krótka lekcja: słońce emituje ultrafiolet (UV) w trzech zakresach:
UV-A stanowi ogromną większość promieniowania UV docierającego do Ziemi i może przenikać głęboko w skórę, powodując starzenie się, takie jak zmarszczki i plamy starcze.
UV-B dociera głębiej i uszkadza DNA w skórze, prowadząc do oparzeń słonecznych i ostatecznie raka skóry.

Promienie UV-A i UV-B, widma znajdujące się w solarium lub w szerokiej gamie konsumenckich lamp UV itp., nie mają praktycznie żadnego wpływu na bakterie i wirusy.

Spektrum fal krótkich zwane UV-C jest znacznie bardziej niebezpieczne dla całego materiału genetycznego. Ma ono działanie bakteriobójcze, co oznacza, że ​​może zabić do 99,99% bakterii i wirusów.

Promieniowanie UV-C emitowane przez słońce jest zatrzymywane przez warstwę ozonową, więc nie jesteśmy bezpośrednio na nią narażeni. To dobrze! Bo nasza delikatna skóra i oczy mogły by sobie z tym nie poradzić.

Przy sztucznym wytwarzaniu światła UV-C, rozbija ono materiał genetyczny patogenów unoszących się w powietrzu lub wodzie, przyklejających się do powierzchni tak, aby nie mogły funkcjonować ani się rozmnażać.

„Wszystkie bakterie i wirusy testowane do tej pory (wiele setek na przestrzeni lat, w tym inne koronawirusy) reagują na dezynfekcję UV”, wg. International Ultraviolet Association (IUVA). „Niektóre organizmy są bardziej podatne na dezynfekcję UV-C niż inne, ale wszystkie dotychczas testowane reagują w odpowiednich dawkach”.

Ważne jest, aby pamiętać, że światło UV nie zastępuje innych środków czyszczących, takich jak mycie rąk lub usuwanie brudu i kurzu z powierzchni. Są to nadal ważne działania, które należy podejmować.

Czy promieniowanie UV-C może pomóc w zapobieganiu roznoszenia koronawirusa (COVID-19)?

Międzynarodowe Stowarzyszenie The International Ultraviolet Association (IUVA) uważa, że korzystanie z technologii dezynfekcji UV-C odgrywa ważną rolę w zmniejszeniu przenoszenia wirusa COVID-19, SARS-CoV-2, w oparciu o aktualne dane dotyczące dezynfekcji, dowody empiryczne i badania.

W wielu badaniach wykazano, że bakteriobójcze światło UVC (254,7 nm) zatrzymuje wszystkie wirusy (w tym koronawirusy) przed replikowaniem się, a tym samym przez rozprzestrzenianiem. Niszcząc sekcję DNA odpowiedzialną za jego replikację – wirus nie jest już w stanie zarażać ani rozprzestrzeniać się.

Koronawirusy są uderzająco podobne pod względem replikacji i organizacji genomu, dlatego przewiduje się, że lampy bakteriobójcze UVC zabiją również nowe szczepy koronawirusa w sposób podobny do tego jak w dotychczas przeprowadzonych badaniach.

koronawirus-covid19

Kto może korzystać z lamp bakteriobójczych (UV-C)?

Lampy bakteriobójcze UV-C do tej pory były głównie użytkowane w szpitalach i placówkach medycznych. Wraz z rozwojem w Polsce i na całym świecie pandemią koronowirusa, zwiększyła się świadomość na temat możliwości zabezpieczenia pracowników, pacjentów oraz klientów przed chorobami oraz jakie korzyści płyną z stosowania lamp bakteriobójczych.

Zainteresowanie lampami UV-C znacznie zwiększyło się w takich sektorach jakhotelarstwo, HoReCa, edukacja, branża spożywcza, sklepy, produkcja, biura i instytucje publiczne, czyli wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi.

Jakie wyróżniamy rodzaje lamp bakteriobójczych?

Wyróżniamy w naszej ofercie trzy rodzaje lamp bakteriobójczych:

  • lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania – służą do bezpośredniego naświetlania powierzchni. Idealnie rozwiązanie dla szpitali, transportu publicznego, magazyny, sklepy, itp. Warunkiem korzystania z ww. lampy jest opuszczenie pomieszczenia zanim uruchomiona zostanie lampa. Przykłady lamp bezpośredniego działania: Lampa UV Direct II, Lampa UV Direct 600
  • lampy bakteriobójcze przepływowe – służą do dezynfekcji powietrza, skutecznie zabijając wszystkie wirusy, drobnoustroje i inne bakterie. Korzyści płynące z lamp przepływowych to fakt, że mogą być uruchomione mimo przebywających osób w pomieszczeniu. Mogą być stosowanie np. w restauracjach, sklepach spożywczych, biurach, salach konferencyjnych itp. Przykład lampy przepływowej: Lampa UV Indirect, Lampa UV Indirect 600, Lampa UV Indirect TUBE (idealna do biura)
  • Lampy przepływowe dwufunkcyjne – lampa, która może działać zarówno jako lampa przepływowa jak i lampa bezpośredniego działania, dzięki dwóm źródłom światła wewnątrz komory i jeden na zewnątrz. Przykładowa lampa: UV Hybrid

Potrzebujesz więcej informacji?

Znajdziesz je na naszej stronie lub zadzwoń do nas!

Potrzebujesz więcej informacji o dostępnych lampach UV-C? Kliknij w link

Sprawdź również najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące lamp UV-C. Znajdziesz je w zakładce FAQ.

Koronawirus, Covid-19