fbpx

Co to jest lampa bakteriobójcza UV-C?

Lampa bakteriobójcza, w skrócie lampa UV-C

Lampa bakteriobójcza , to lampa, która służy do dezynfekcji powierzchni, powietrza i wody wykorzystując do tego promieniowanie UV-C, które niszczy wszelkie bakterie, wirusy, grzyby, pleśń i inne patogeny.

Czy potrzebuje lampę bakteriobójcza UVC w swojej firmie?

Używaj lampy bakteriobójczej UVC w każdym biznesie.

Pewnie zastanawiasz się, czym są lampy bakteriobójcze UV-C i czy mogą mieć zastosowanie dla twojej firmy, zakładu, hotelu czy restauracji. Nie ma wątpliwości, że sterylizacja UV-C jest niezwykle skuteczna i nieocenioną opcją zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów, zakażeń szpitalnych. Sterylizacja światłem UV-C zapewnia higieniczne miejsce do pracy i jest niezwykle silnym narzędziem do dezynfekcji powierzchni i powietrza, a nawet wody.

Lampy bakteriobójcze UV-C mogą być stosowane jako dodatkowa strategia przy kontroli i utrzymaniu czystości w praktycznie każdej sytuacji. Technika sterylizacji światłem UV-C pomaga zapewnić standard, który może być trudny do spełnienia w przypadku tylko czyszczenia ręcznego wykorzystując chemię do dezynfekcji powierzchni. Zapewniając spójną procedurę dezynfekcji, sterylizacja światłem UV-C w w wielu przypadkach będzie 'strzałem w dziesiątkę’.

Zasada działania lamp bakteriobójczych UV-C

Jak działa lampa bakteriobójcza UV-C?

Promieniowanie bakteriobójcze UV-C to metoda dezynfekcji, w której światło ultrafioletowe o krótkiej długości fali (253,7 nm) zabija lub dezaktywuje mikroorganizmy, niszcząc kwasy nukleinowe i niszcząc ich DNA, uniemożliwiając im wykonywanie ważnych funkcji komórkowych jak np. rozmnażanie się.

Rodzaje promieniowania UV

Definicja światła UV i 3 jego zakresy długości fal

Światło UV (ultrafioletowe) odnosi się do obszaru widma elektromagnetycznego między światłem widzialnym a promieniami rentgenowskimi, o długości fali mieszczącej się w przedziale od 400 do 10 nanometrów. To promieniowanie elektromagnetyczne nie jest widoczne dla ludzkiego oka, ponieważ ma krótszą długość fali i wyższą częstotliwość niż światło, które nasz mózg postrzega jako obrazy.

Światło ultrafioletowe jest podzielone na trzy zakresy długości fal:

UV-A, od 315 nm do 400 nm – jest światłem UV o najdłuższej długości fali i najmniej szkodliwym. Jest bardziej znane jako „czarne światło” (blacklight), a wielu wykorzystuje je do spowodowania 'świecenia’ przedmiotów w różnych projektach artystycznych itp.

UV-B, od 280 nm do 315 nm – powoduje oparzenia słoneczne przy długotrwałym narażeniu, a także zwiększa ryzyko raka skóry i innych uszkodzeń komórek. Około 95% całego światła UV-B jest pochłaniane przez ozon w ziemskiej atmosferze.

UV-C, od 100 nanometrów (nm) do 280 nm – jest niezwykle szkodliwe i prawie całkowicie pochłaniane przez atmosferę ziemską. Jest powszechnie stosowane jako środek dezynfekujący w żywności, powietrzu i wodzie do zabijania mikroorganizmów poprzez niszczenie kwasów nukleinowych ich komórek.

Jaka tkwi MOC w promieniowaniu UV-C?

Zastosowanie promieniowania UV-C

Moc dezynfekcji UV-C jest znana od ponad 100 lat i jest stosowana do oczyszczania powierzchni, powietrza i wody. Kryzys, z którym w tej chwili się boryka cały świat, może przyczynić się do przyspieszenia badań i innowacji, które ostatecznie doprowadzą jeszcze bardziej do usprawnienia tej technologii, która już dzisiaj przynosi bardzo dużo korzyści.

Wiele szpitali, przychodni i innych placówek medycznych już rutynowo stosuje źródła światła UV-C w systemach wentylacyjnych lub rozszerza dotychczasowe metody chemicznego czyszczenia i dezynfekcji wykorzystując dodatkowo przenośne lampy UV-C lub roboty do dezynfekcji powierzchni w pokojach, salach chorych, gabinetach lekarskich, itp. Lampy UV-C (bakteriobójcze) używane są również do dezynfekcji narzędzi medycznych, takich jak stetoskopy.

Lampy bakteriobójcze UV-C używane są do dezynfekcji pieniędzy, autobusów i wind, a także do powszechnego użytku w sklepach, biurach, restauracja, zakładach produkcyjnych, itp.

lampy-bakteriobójcze-transport-publiczny2
lampy-bakteriobójcze-transport-publiczny

Jakie są rodzaje lamp bakteriobójczych UV-C?

Lampy bakteriobójcze przepływowe, bezpośredniego działania, dwufunkcyjne.

Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania
Służą do dezynfekcji powietrza i powierzchni. Lampy te są doskonałym rozwiązaniem, w przypadku gdy dezynfekcja powierzchni i powietrza może się odbywać bez obecności osób (gości, pracowników, pacjentów) w pomieszczeniu. Źródła światła są widoczne w tego typu lampie, w związku z tym pamiętaj aby włączać ją tylko wtedy gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu!

uv-direct-ii

Lampy bakteriobójcze przepływowe
Służą wyłącznie do dezynfekcji powietrza. Lampa przepływowa sprawdzi się idealnie w miejscach gdzie chcemy utrzymać wysoki poziom czystości powietrza. Dodatkowa zaleta to fakt, iż źródła światła w lampie przepływowej są ukryte w komorze wewnętrznej urządzenia. Lampa przepływowa jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt i może być bez problemu używana podczas obecności osób w pomieszczeniu.

lampa-uv-tube

Lampy bakteriobójcze dwu-funkcyjne
Rozwiązanie, które łączy ze sobą zarówno funkcjonalność lampy bezpośredniego działania oraz przepływową. Lampa dwufunkcyjna posiada 3 źródła światła z czego dwa z nich zabudowane w wewnętrznej komorze do dezynfekcji powietrza. Oprócz tego posiada jedno źródło światła (na zewnątrz) które pozwala na bezpośrednie naświetlanie powierzchni. Lampa ta jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą w zależności od potrzeb i okazji używać jej jako przepływową lub bezpośredniego działania.

lampa-uv-hybrid

Co to jest lampa bakteriobójcza UV-C?