fbpx
Poradnik

4 pytania, które musisz sobie zadać przed zakupem lampy bakteriobójczej UVC

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy bakteriobójczej?

Zanim wybierzesz lampę bakteriobójczą do Twojej firmy, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na 4 pytania, które ułatwią Ci podjęcie decyzji o zakupie właściwej lampy UV-C.

Dowiedziałeś/-aś się już z naszej strony, czym jest i jak działa lampa bakteriobójcza UV-C, oraz jak może pomóc twojej firmie, hotelu czy restauracji utrzymać czystość mikrobiologiczną na powierzchni i w powietrzu.  W tym wpisie pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję o rodzaju i ilości lamp UV-C, które potrzebujesz dla Twojego biznesu.
Poniżej znajdziesz 4 pytania, które musisz sobie zadać przed podjęciem decyzji o zakupie właściwej lampy bakteriobójczej UV-C. Zaczynamy?

Pytanie nr 1.
Jaka jest wielkość pomieszczenia, w którym chcę zastosować lampę bakteriobójczą UV-C?

Aby lampa bakteriobójcza była skuteczna w swoim działaniu, podstawowym elementem, który musisz sprawdzić to wielkość pomieszczenia, w którym planujesz wykonywać dezynfekcję. Jest to ważna informacja, bo pomoże Ci ona dobrać właściwą moc i ilość lamp, które będą Tobie potrzebne do instalacji w wybranym pomieszczeniu. W opisie każdej z naszych lamp UV-C znajdziesz informację o tym, do jakiej wielkości pomieszczenia jest ona dedykowana. Jeżeli pomieszczenie, w którym zamierzasz używać lampę jest większe niż powierzchnia podana w specyfikacji lampy, pomnóż ilość lamp i strategicznie rozmieść je w pomieszczeniu, aby pokryły swoim działaniem cały Twój pokój, gabinet, wybraną salę.

Pytanie nr 2.
Czy w pomieszczeniu, w którym zamierzam używać lampę bakteriobójczą UV-C, będą przebywali moi pracownicy, goście, klienci?

Jeżeli dezynfekcja powietrza lampą bakteriobójczą ma się odbywać w obecności innych osób w pomieszczeniu, najlepszym rozwiązaniem będzie lampa bakteriobójcza przepływowa np. UV TUBE. Wspomniana lampa przepływowa może być używana w pokoju, gabinecie, sali konferencyjnej, recepcji itp – wszędzie tam, gdzie przebywają inne osoby. Dlaczego? Źródła światła UV-C w lampach przepływowych ukryte są w komorze wewnętrznej urządzenia, dzięki czemu są niewidoczne i nie zagrażają osobom, które mogłyby być narażone na ich światło. Pamiętajmy, że światło UV-C jest niebezpieczne dla ludzi – nie należy poddawać się bezpośredniej ekspozycji promieniowanem UV-C gdyż może ono podrażnić m.in. skórę oraz wzrok.

Lampa bakteriobójcza przepływowa skutecznie dezynfekuje powietrze w pomieszczeniu, w którym bez problemu mogą przebywać ludzie (oraz zwierzęta). Zalecane jest, aby lampy przepływowe działały 24h na dobę, gdyż daje to wtedy najlepsze wyniki w skutecznym zabijaniu wszelkich wirusów, bakterii itp. w powietrzu.

A co z lampami bakteriobójczymi bezpośredniego działania? Czy można je używać w pomieszczeniach w których przebywają ludzie? Odpowiedź brzmi: NIE. W lampach bezpośredniego działania UV-C źródła światła są widoczne a ich promieniowanie może zaszkodzić osobom, które przebywają w pomieszczeniu podczas gdy lampa naświetla powierzchnie i powietrze. Pamiętaj, że nie jest wykluczone aby używać lamp bezpośredniego działania, w których na codzień przebywają Twoi pracownicy, klienci czy goście np. pokoje hotelowe, biura, pomieszczenia socjalne itp. Musisz jednak dopilnować, aby korzystanie z lamp bezpośredniego działania odbywało się bez obecności osób w pomieszczeniu, czyli np. po opuszczeniu przez gościa hotelowego pokoju, po godzinach pracy personelu w biurze, itp.

Pytanie nr 3.
Co zamierzam dezynfekować światłem UV-C - powietrze czy powierzchnie? A może jedno i drugie?

Dezynfekcja powietrza lampą przepływową UV-C

Do skutecznej dezynfekcji powietrza wybierz jedną z dostępnych u nas lamp bakteriobójczych przepływowych np. UV Tube lub UV Indirect. Jeżeli dysponujesz w pomieszczeniu podwieszanym sufitem, warto rozważyć instalację lampy przepływowej UV Indirect 600, która się idealnie nadaje do zabudowy jako kaseton.

Lampa przepływowa świetnie sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu tj.:
– w biurze,
– w sali konferencyjnej, restauracji,
– w pokoju hotelowym, na recepcji,
– w szkole, w żłobku, w przedszkolu (szatnie, pokój zabaw), pomieszczeniu socjalnym itp.

Dezynfekcja powierzchni lampą bezpośredniego działania UV-C

Do dezynfekcji powierzchni możesz wykorzystać jedną z naszych bestsellerów tj. lampę bakteriobójczą bezpośredniego działania UV Direct (z jednym źródłem światła) lub lampę UV Direct II (z dwoma źródłami światła). Dodatkowo w naszej ofercie posiadamy lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania w kasetonie UV Direct 600 o mocy 4x 20W. Pamiętaj, aby używać lamp bezpośredniego działania tylko wtedy, kiedy nikt nie przebywa w pomieszczeniu, które zamierzasz poddać sterylizacji. Lampa bakteriobójcza bezpośredniego działania może być używana doraźnie w np.:
– w pokojach hotelowych (kiedy gość opuścił pokój i jest po sprzątaniu),
– biurach czy w pomieszczeniach socjalnych (bez obecności pracowników),
– szatniach, toaletach, magazynach, pomieszczeniach kuchennych (bez obecności gości i klientów)
– salach zabiegowych, salach chorych (bez obecności pacjentów)
– gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych, salonach fryzjerskich (bez obecności klientów)

Dezynfekcja powierzchni i powietrza

W naszej ofercie posiadamy również lampę przepływową dwufunkcyjną, która posiada zarówno źródła światła zainstalowane wewnątrz komory urządzenia oraz źródło światła, które pełni rolę lampy bezpośredniego działania. Lampy dwufunkcyjne pozwalają dezynfekować zarówno powierzchni, jak i powietrze. Lampę bakteriobójczą dwufunkcyjną UV Hybrid możesz używać jako lampę przepływową podczas obecności osób w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana. Po opuszczeniu pokoju przez Twoich pracowników czy gości możesz dodatkowo włączyć lampę bezpośredniego działania, która zainstalowana w lampie UV Hybrid, aby naświetlać i dezynfekować powierzchnię w pomieszczeniu.

Pytanie nr 4.
W jaki sposób zamierzam zamontować lampę bakteriobójczą UV-C? Na ścianie? Na suficie? Na statywie?

Dotarliśmy do ostatniego już pytania, ale mimo wszystko bardzo ważnego. Właściwy wybór instalacji lampy UV-C zdecydowanie ułatwi Ci późniejsze korzystanie z niej. Wszystkie lampy bakteriobójcze UV-C, które posiadamy w naszej ofercie mogą być zainstalowane w wersji stacjonarnej oraz mobilnie (przenośna lampa bakteriobójcza).

Lampy przepływowe i dwufunkcyjne
Zalecamy aby lampy przepływowe, które powinny działać w pomieszczeniu 24/7, były instalowane w na stałe tj. na ścianie lub na suficie. Istnieje jednak również opcja instalacji naszych lamp przepływowych na statywie z regulowaną wysokością jeżeli chcesz przewozić ją z pokoju do pokoju.

Lampy bezpośredniego działania
Lampy UV-C bezpośredniego działania mogą być zamontowane na ścianie, na suficie lub na statywie. Wybór ich montażu uzależniony jest od tego czy potrzebujesz regularnie (kilka razy dziennie) dezynfekować powierzchnię (np. między zabiegami) czy doraźnie (raz dziennie). W przypadku pomieszczenia w którym odbywają się regularnie zabiegi lub inne działania w których niezbędna jest czystość mikrobiologiczna powierzchni, zaleca się ich montaż na stałe. Jeżeli chcesz tylko doraźnie używać lampy UV-C bezpośredniego działania (np. UV Direct II) najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie wersja mobilna – statyw, który na kółkach pozwoli swobodnie przewozić lampę z jednego pomieszczenia do drugiego. (między pokojami zabiegowymi, pokojami hotelowymi, salami chorych, magazynki, itp.)

Mamy nadzieję że, te kilka pytań pomoże Ci dobrać właściwą lampą do Twoich działań. Jeżeli mimo wszystko potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy Ci dobrać właściwe rozwiązanie dla Twojego biznesu i bezpieczne dla Twoich pracowników, gości czy klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *